BİGG 2023-1 Çağrısı Açıklandı!

BİGG 2023-1 Çağrısı Açıklandı

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı 2023-1 Çağrısı yayınlandı. Önceki çağrılardan farklı başlıklar içeren bu programı TÜBİTAK sitesinde "Türkiye'nin İlk Yatırım Tabanlı Destek Programı" olarak lanse etti. TÜBİTAK, BİGG özelinde ara ara yenilikleri sahaya sürüyor. Fakat bu kadar radikal bir yeniliği sanırım hiç görmemiştik. Peki nedir bu farklılıklar gelin birlikte bakalım.
Ödül puanı sadece TÜBİTAK ve/veya paydaşlarının düzenlediği yarışmalarda dereceye girenlere veriliyordu. Şimdi ise TÜBİTAK ARDEB desteklerinden faydanlanmış girişimci adaylarına da verilecek. İki şartı da sağlayan bir adaya ekstra bir puan eklenecek mi bunu bilmiyoruz.
Asıl radikal karar ise verilecek olan desteğin aktarım kısmında. 450 Bin TL olarak belirlenen destek üst limiti kurulacak olan şirketin %3 hissesine karşılık yatırım olarak aktarılacak. Bu bedelin TÜBİTAK BİGG fonu ile karşılanacağı belirtiliyor.
Bence bu değişiklikler öncesinde BİGG Uygulayıcı Kuruluş temsilcileri ve uzmanlarının görüşlerine başvurulmadı ve genel bir toplantı yapılmadı. Radikal karar dememin asıl sebebi bu.
Girişimci adayları destek üst limit seviyesinde baktığımızda 15 Milyon TL değerleme ile şirket kurulumlarını gerçekleştirmiş olacaklar. Yatırımın ve hisse işletiminin detayları belirtilmemiş. Sanırım ekstra bir açıklama ve yayın gelecektir bu başlık özelinde.
Durumun avantajlı olmasını istediğim tarafı ise BİGG desteği sonrası sadece ara raporlar ile temasın sürdüğü bir programda hisse durumu ile girişimci takibi umuyorum ki daha sıkı yapılacaktır.
Bu kararın getirilerinin ne olduğunu hep birlikte göreceğiz. Fakat şu şekilde bir değişikliğe gitmek sanırım daha şık olabilirdi. Tüm hissenin kurumda kalmasından ziyade, bir bölümü UK'lara aktarılabilirdi. Bu eklenti aynı zamanda "Performans Göstergeleri"ni de pozitif etkileyecektir. En zorlanılan bölüm olan PG-14 için güzel bir iyileştirme olabilirdi.
Artık "Hibe" Yerine "Yatırım" kelimesini kullanabiliriz. Yatırım alacak tüm girişimcilerimizi şimdiden tebrik ediyorum. Umarım bu süreç hepimiz için hayırlı olur.