fonprime GSYF kuruldu!

Yeni nesil girişimcilik merkezlerini fonlayacak.

fonprime GSYF; ülkemizdeki girişim ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulmuş bir Yatırım Fonudur. 

Kolektif House Gayrimenkul İşletmeciliği ve Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi (Kolektif House) ve Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş. (fonbulucu) güçlerini birleştirerek, fonprime Girişimcilik ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. adında bir şirket kurmuşlardır. Bu şirket yatırım fonu için Yeni Nesil Girişimcilik ve Yatırım Merkezleri kurulumu gerçekleştirmektedir.

 

Girişim ekosistemini geliştirmek ve fonprime Girişimcilik ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş’nin hayata geçireceği “Yeni Nesil Girişimcilik ve Yatırım Merkezleri”ni fonlamak için hayata geçirilen fonprime GSYF, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin aldı. fonprime GSYF'ye yatırım yapan yatırımcılar, bir yandan girişimcilik ekosistemine yatırım yaparken diğer yandan gayrimenkul kiralama yapacak bir fona da yatırım yapmaktadır.

 

Ankara Çukurambar’da her türlü ulaşımın kolay olduğu lokasyonda yer alan Next Level Loft Plaza’da 2.730 metrekare alan 10 yıllık olarak kiralandı. Yeni Nesil Girişimcilik ve Yatırım Merkezleri’nden ilki olacak Next Level Loft’da 2.730 metrekare olan ofisin projelendirme çalışmaları tamamlamış olup, tadilat çalışmaları devam etmektedir. 2024 ilk çeyrekte hizmete alınması için çalışmalar süratle devam etmektedir. Bu ilk merkez için toplam yatırım tutarı yaklaşık 1.600.000 USD civarında gerçekleşecektir. İstanbul'da kurulacak merkez için de görüşmeler son aşamada olup alternatifler değerlendirilmektedir.
 
fonprime ile girişimcilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm hizmetler tek bir merkezden verilecektir. Bu kapsamda konunun önde gelen ulusal ve uluslararası şirketleri ve bazı kamu kuruluşları ile ilerlenmektedir.
 
Yeni bir karar ile fonprime GSYF, Kolektif House’a yatırım kararı almıştır. 
 
Ankara’da hazırlıkları son aşamaya gelen +2500 m² girişimcilik ve yatırımcılık merkezinin işletmesini de yapacak olan Kolektif House’a yatırım kararı Girişimcilik Ekosisteminin gelişmesi açısında son derece önemli bir yatırım ve fondan katılım payı alacaklar için de önemli bir gelir kaynağı sağlayacaktır.

Yatırımın 24-30 ay içerisinde geri dönüşünün olması beklenirken, yatırımın geri dönüşü akabinde her yıl için elde edilecek vergi sonrası kârın en az %50'sinin yeni merkez yatırımlarına, kalan kısmının ise fona aktarılarak katılım pay sahiplerine ödenmesi planlanmıştır. Yatırım talepleri https://fonprime.com'dan alınmakta olup, her yatırımcıya aranarak bilgi aktarımı sağlanmaktadır.

 

fonprime GSYF'nin Türkiye çapında sahip olacağı girişimcilik ve yatırımcılık merkezleri geleneksel co-working alanlarından farklı bir işleve sahip olacaktır. Çalışma prensipleri ayrıca yakında yayınlanacak tanıtım sunumunda yer alacaktır. Paylaşım ekonomisinin ön plana çıktığı bu günlerde fonprime ile girişimcilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm hizmetler tek bir merkezden verilecektir. Bu kapsamda konunun önde gelen ulusal ve uluslararası şirketleri ve bazı kamu kuruluşları ile ilerlenmektedir. fonprime yatırımlarını bu konuda ülkemizde en önde gelen şirket olan Kolektif House işletecektir. Gerekli işletme şartlarında mutabık kalınmıştır.

 
Girişimciler ve Yatırımcılar için cazibe merkezleri olacak yapıda fonprime GSYF yatırımcı kuruluş olarak yer almaktadır. Yatırımlar fonprime Girişimcilik ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılmakta olup, Kolektif House ise işleticidir. 
 
Fonumuzun kuruluşu için Sermaye Piyasası Kurulu izni alınmıştır. 
 
Yapacağınız Yatırım Talebi sizin için herhangi bir yasal taahhüt içermemektedir.
 
fonprime Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun işleyişi

fonprime GSYF'nin kuruluşu için Sermaye Piyasası Kurulu izni alınırken, yatırım talebinde bulunan yatırımcıların yatırım talebi bildirimi herhangi bir yasal taahhüt içermemektedir. 31 Aralık 2023 tarihinde yapılan son değerleme ile bir pay net olarak 1.404,75 TL ve nitelikli yatırımcıların katılabileceği şekildedir. Nitelikli Yatırımcı Beyanı ise başvuru dokümanları içerisinde yer almaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu onaylı kurumlar tarafından her yıl en az bir kez değerleme yapılmaktadır.

 

Fon alımı 20 Haziran 2023 tarihinde başlamış ve an itibariyle aktiftir. fonprime Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na minimum giriş pay adedi 25 adettir. fonprime web sitesi üzerinden yatırım talebinde bulunarak katılma payı almak isteyen tüm yatırımcılarımızın, saklama hesabı açılması için gerekli olan tüm dokümantasyon yönlendirme süreçleri tarafımızca sağlanmaktadır. Talepte bulunan tüm yatırımcılarımız öncelikle telefonla aranmakta ve süreç hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Sonrasında ise gerekli dokümantasyon işlemlerine geçilmektedir.

 

Yatırımcılar saklama hesabı açtırarak ilk pay alımının ardından katılma payı alıma kapanana kadar paylarını istedikleri tutarda artırabilmektedir. Fonla ilgili tüm bilgi ve belgeler Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve ilgili Portföy Yönetim Şirketi (PYŞ) sayfasında yasal onayların akabinde yayınlanmaktadır.